Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Optyka

( ilość produktów: 57 )

Współczesne nowoczesne technologie umożliwiają stworzenie specjalnych urządzeń optoelektronicznych, które pozwalają na szybkie i precyzyjne zgrywanie wyświetlanego punktu celowniczego i celu co skutkuje sprawnym oddawaniem strzałów dokładnie w pożądane miejsce. Jednym z nich jest kolimator, który zdobywa coraz większą popularność i jest montowany na broni długiej i krótkiej przez służby mundurowe, strzelców sportowych, myśliwych czy entuzjastów ASG.

 

Co to jest kolimator? 

Kolimator to zaawansowane urządzenie celownicze, zastępujące tradycyjną muszkę i szczerbinkę na broni. Jego głównym celem jest maksymalne skrócenie czasu celowania, co stanowi kluczowy element strzelania bojowego i dynamicznego. Podczas korzystania z tego rodzaju celownika, strzelec, patrząc przez soczewkę, widzi cel, na którym precyzyjnie musi umiejscowić wyświetlaną przed oczami kropkę - wówczas odda celny strzał i trafi tam gdzie zamierza. Przeważnie kropka lub tzw. plamka ma kolor czerwony, skąd wywodzi się angielska nazwa kolimatora, czyli Red Dot. Istnieją również urządzenia celownicze z innym niż czerwony kolorem plamki - np. zielonym. Zbudowane z najwyższej jakości materiałów tak jak np. kolimator holosun jest odporny na uszkodzenia, warunki atmosferyczne, wodę i przede wszystkim duże przeciążenia powstające podczas wystrzału z broni palnej. Większość kolimatorów wyposażona jest w pokrętła do mechanicznej regulacji położenia znaku celowniczego. W celu dostosowania się do różnych warunków oświetleniowych jak i pracy z noktowizją posiadają także regulację jasności znaku celowniczego. Wprowadzenie celownika kolimatorowego do arsenału broni to krok w stronę doskonałej precyzji i skrócenia czasu reakcji, co jest niezwykle istotne w dynamicznych sytuacjach bojowych. Warto również zauważyć, że kolimator do pistoletu jest regularnym wyposażeniem policji czy wojska i używany również przez strzelców sportowych. Kolimator do strzelby wykorzystywany jest także w myślistwie i airsofcie.

Jak działa kolimator? 

Ich działanie opiera o układ elektroniczny, wyświetlający punkt lub znak celowniczy, który jest widoczny tylko dla strzelca na celu. Kolimator nie ogranicza pola widzenia i ułatwia oddanie strzału nawet przy złych warunkach oświetleniowych. Za źródło zasilania kolimatorów odpowiadają małe i płaskie baterie np. CR2032, a niektóre urządzenia posiadają panele solarne umożliwiające jeszcze dłuższą pracę na jednym ogniwie, nawet do 50 000 h. 

Kolimatory w sklepie milout.pl

Podczas wyboru odpowiedniego kolimatora warto zwrócić uwagę przede wszystkim na regulację jasności, rodzaj i wielkość znaku celowniczego, wytrzymałość oraz długi czas działania na baterii. Niektóre z oferowanych produktów posiadają duże pole widzenia, co wielu strzelcom bardzo odpowiada. Istotne jest również, czy celownik kolimatorowy jest wypełniony suchym azotem zapewniając odporność urządzenia na wewnętrzne parowanie. Urządzenia spełniające te, jak i wiele innych cech znajdziesz w bogatej ofercie sklepu outdoor milout.pl. 

pixel